Filmiki instruktarzowe

Kto pyta nie błądzi.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Awatar użytkownika
Mały
Pilot - Gawędziarz
Posty: 105
Rejestracja: 28 maja 2011, 13:51
Glajt: Ozone BUZZ Z4
Uprząż: ava sprinter
Team: spbw

Filmiki instruktarzowe

Post autor: Mały » 14 lip 2011, 10:37

na początek chciałbym podziękować chłopakom z spbw za otwartość i szczere chęci w pomocy do wprowadzenia do latania w Beskidzie Wyspowym w szczególności Viperowi za wykłady i pomoc praktyczną. Słuchając rad Vipera kilkakrotnie obejrzałem wszystkie filmiki z latania w bw analizując loty jednak, wydaje mi się, że fajnie by było zmontować parę filmików instruktażowych ze wszystkich startowisk (oczywiście w miarę możliwości) może z zaznaczeniem faz lotu tzn. co kiedy robić (start, żagiel, termika, przygotowanie do lądowania) na podstawie waszych doświadczeń( i tu ukłon do vipera - napewno znalazłbyś w swoich zasobach odpowiednie materiały do zmontowania takich filmików - byłbym bardzo wdzięczny i pewnie nie tylko ja)
pozdrowionka

Awatar użytkownika
13vajper
Glajciarz
Posty: 244
Rejestracja: 09 lut 2011, 08:19
Glajt: Ozone Delta,Sol Torck
Uprząż: AVA SPORT SAMURAJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: 13vajper » 19 lip 2011, 09:52

Grzesiu .
Pomysł taki mi już od dawna chodzi mi po głowie 200Gb materiału. Nie trzeba też szukać mam poopisywane - ale obrobić to wszystko to miesiące mi to zajmie .
W 5 min nie da się tego wszystkiego ująć . Pewnie w 1godzine by można całość problemu zamknąć.
I tu się rodzi pytanie - / sprzęt, czas, wartość tego materiału - dla samej idei ?/
Zrobię /płytkę DVD/taki film np.za jakieś pieniądze mniejsze większe to zaraz tylu będzie za ilu przeciw/to muzyka nie taka a to błąd w napisie a to w komuś tam obraz skacze tylko uwagi i pretensje/. Czy warto? Wydałem kilka tysięcy zł na sprzęt - poświęcam masę swojego czasu na montaż kosztem innych przyjemności.
Dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniem w miarę umiejętności,pomocą przy starcie - locie jak tylko mogę. I myślę,że na pewno nie zaspokoi to ogółu, ale też sam czynnie latam i to lubię, jeszcze rower inne sporty - też mam jakieś obowiązki ;)
Może przyjdzie czas małego spokoju - to wtedy w ferworze weny twórczej cosik zmontuję.
Na razie priorytetem dla mnie jest zmontowanie filmu o Beskidzie Wyspowym i pod tym kątem zbieram materiały - muszę tez jeszcze bardzo się podszkolić w grafice computerowej bo mi tego brakuje.
Grzesiu zobaczymy prędzej nauczę Cię latać, niż zrealizuje wszystkie pilne moje plany.
Piotr vajper
Flying Dragons Krakow Team

Awatar użytkownika
mani3kxc
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 23 sty 2011, 19:20
Team: UFO Team
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: mani3kxc » 19 lip 2011, 11:13

13vajper pisze:... poświęcam masę swojego czasu na montaż kosztem innych przyjemności.


Hehe, o już tam nie przesadzaj :P
Fajnie zmontowany film z wielką widownią rekompensuje chyba wszelkie trudy. ;)
Ale zgadzam sie, żeby z dwugodzinnego materiału wyciąć 5 minut skondensowanej treści, trzeba się nieźle nasiedzieć :).

Co do filmów instruktarzowych to trudny i kontrowersyjny temat, bo inną wizję mam ja, inną ty... i każdy z pilotów.
Fajne mamy te góry bo nie ma tu zbyt wiele patentów, a jednocześnie każdy wyrabia swoje własne.
W moim przekonaniu to największa przyjemność i satysfakcja gdy zaczynają działać nasze własne metody i rozwiązania ;). Kilka razy zrobisz 10km tylko po to aby w końcu wszystko zsumowac w jednym locie ;).
Pozdrawiam,
Mariusz
paralotniarz.com.pl

yagyelsky
Gawędziarz
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2011, 11:54
Glajt: Nova Mamboo
Uprząż: Sup'Air Randonneuse
Lokalizacja: Kraków

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: yagyelsky » 21 lip 2011, 10:59

Witam!
To może inaczej, nie robić filmu typowo instruktażowego tylko dodać kilka słów komentarza do tych, które i tak już są? Z samego dzwięku wario można już coś wyłapać a dodanie kilku słów typu "jak widać dusi więc spier..." albo "lecimy tam szukać komina bo jest taka i taka odchyłka i może się odrywać od żebra..." może dużo dać nowym. Przyszło mi teraz do głowy, że może już kręcąc filmiki możnaby dawać komentarz. Vajper, mów do kamery jakbyś wiózł w tandemie początkującego pilota i wyjaśniał mu "na gorąco" co i jak. Wg. mnie to byłaby bomba! Pewnie ożywiłoby to też trochę forum bo byłoby nad czym dyskutować, inni mają inne strategie i zachowania w locie, sprzyjałoby to wymianie doświadczeń i wiedzy.
A co do muzyki to ja wolę bez ;)
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
adaho
Przelotowiec
Posty: 736
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:49
Glajt: Pasat-5 28
Telefon: 503 140 12zero
Lokalizacja: Kraków

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: adaho » 21 lip 2011, 11:59

yagyelsky pisze:Witam!
To może inaczej, nie robić filmu typowo instruktażowego tylko dodać kilka słów komentarza do tych, które i tak już są? Z samego dzwięku wario można już coś wyłapać a dodanie kilku słów typu "jak widać dusi więc spier..." albo "lecimy tam szukać komina bo jest taka i taka odchyłka i może się odrywać od żebra..." może dużo dać nowym. Przyszło mi teraz do głowy, że może już kręcąc filmiki możnaby dawać komentarz. Vajper, mów do kamery jakbyś wiózł w tandemie początkującego pilota i wyjaśniał mu "na gorąco" co i jak. Wg. mnie to byłaby bomba! Pewnie ożywiłoby to też trochę forum bo byłoby nad czym dyskutować, inni mają inne strategie i zachowania w locie, sprzyjałoby to wymianie doświadczeń i wiedzy.
A co do muzyki to ja wolę bez ;)
Pozdrawiam!


Muzyka jest OK . Tym bardziej , że można przecież dodawać ją w tle odpowiednio wyciszoną - inaczej będzie tylko słychać świst wiatru . Komentarze można dodawać przy montowaniu filmu ( też odpowiednio dobierając głośność ) . Tu jest kwestia odpowiedniego ustawienia dźwięku , żeby wiatr nie przeszkadzał i żeby było słychać vario .
Natomiast pomysł faktycznie jest bombastyczny . Tym bardziej , że na takich górkach jak Podobin , Ciecień i Śnieżnica występują stałe miejsca tworzenia się kominów . I być może da się je pokazać na filmikach .
Pozdr
Adaho

Awatar użytkownika
Mały
Pilot - Gawędziarz
Posty: 105
Rejestracja: 28 maja 2011, 13:51
Glajt: Ozone BUZZ Z4
Uprząż: ava sprinter
Team: spbw

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: Mały » 25 lip 2011, 13:19

a może by stworzyć jakiś dział download na stronie spbw, do którego byłby dostęp na sms powiedzmy za przysłowiowe 5 zł tam można by wrzucać filmy ew. jak ktoś chce to gotowe dvd wysyłać za jakąś ustaloną kasę - sprawa jasna, ktoś przy tym się na pracuje a pracy jest dużo więc powinien dostać za to jakąś kasę kto chce kupi kto nie chce nie kupi. Można zrobić dodatkową opcję kupienia takiej płyty (oczywiście jeśli ktoś sobie życzy) łącznie ze składką (dostaje się naklejkę na kask + płytkę). Super pomysł z nagrywaniem głosu (instruktarzu podczas lotu ) czyli lecę tutaj ponieważ tu się tak kształtuje teren itp. A jeśli komuś nie pasuje muzyka czy coś tam to nie musi kupować i niech spada sprawa jasna
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Siwy
Glajciarz którego nie składa
Posty: 280
Rejestracja: 03 kwie 2011, 20:46
Glajt: Trango X-Race
Team: Ufo Team
Lokalizacja: Kraków

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: Siwy » 26 lip 2011, 23:53

Oczywiście znajdą się chętni na tego typu rozwiązanie ale czy chodzi o to żeby wszystko miec podane na tacy?
tel. 664 026 369

Awatar użytkownika
mani3kxc
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 23 sty 2011, 19:20
Team: UFO Team
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: mani3kxc » 27 lip 2011, 09:51

Dokładnie Siwy, tym bardziej, że przy tak wielu zmiennych schematy latania są bardzo różne.
Poza tym chyba największa satysfakcja to ogarnięcie tego wszystkiego samemu i odkrywanie gór po swojemu.
Pozdrawiam,
Mariusz
paralotniarz.com.pl

Awatar użytkownika
jerzu
Pilot - Gawędziarz
Posty: 120
Rejestracja: 14 sty 2011, 18:19
Glajt: GIN Boomerang X
Uprząż: Advance Impress 2
Team: UFO Team
Lokalizacja: Niepołomice

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: jerzu » 27 lip 2011, 11:49

Hej.

Czy warto mieć podane "na tacy" ? Myślę, że tak. Ciężko było by policzyć, ile zlotów poszło np. ze Skrzętli przy wschodniej odchyłce, zanim ludzie zaczęli latać na cycki i permanentnie się stamtąd wykręcać. Szkoda czasu na "walenie zlotów".

Obecnie wszystkie z głównych gór, są rozpracowane przez doświadczonych pilotów w prawie 100 %. To, gdzie warto szukać komina w określonych warunkach, jest opisane na spbw.pl w zakładce "miejsca" / "do góry". Zdaję sobie sprawę z tego, iż nie dla wszystkich te opisy są klarowne i pełne. W przygotowaniu są mapki z zaznaczonymi miejscami gdzie występują kominy.

W każdym razie zapraszam gorąco do dyskusji, wszystkich którzy chcą więcej info na temat tego jak wykręcić się z konkretnej góry. Chętnie odpowiem na pytania początkujących pilotów.

Może jakieś wygi Beskidu Wyspowego będą polemizować i powstanie fajna, konstruktywna debata.


Pozdro

jerzu
UFO Team

Awatar użytkownika
Mały
Pilot - Gawędziarz
Posty: 105
Rejestracja: 28 maja 2011, 13:51
Glajt: Ozone BUZZ Z4
Uprząż: ava sprinter
Team: spbw

Re: Filmiki instruktarzowe

Post autor: Mały » 27 lip 2011, 13:26

Wiadomo odkrywanie jest fajne, ale wleź se Siwy ze dwa razy np. na Szczebel (niby fajny klimat) ale po przedostatnim lądowaniu i przejściu z 10km na piechtę (całą drogę zastanawiałem się co robić żeby się wykręcić), chociażby czas jaki musisz stracić na łażenie zamiast na latanie a po za tym jak ktoś podpowie to nie znaczy że już wszystko wiesz i polecisz załóżmy w dane miejsce i Ci się uda a zawsze jest ten pierwszy krok do przodu bo wiesz gdzie lecieć (Vajper mi podpowiadał a niestety i tak wdupiłem pewnie ze względu na brak umiejętności lub stracha związanego ze zbliżaniem się do lasu). Wydaje mi się, że warto jest analizować i słuchać podpowiedzi chociażby po to żeby nie tracić czasu na łażenie tylko latać.

Rzecz jasna gadanie to tylko teoria ale jak niema warunu to chociaż tyle można - zawsze coś z tego zostanie.

Wracając do propozycji Jerza może zaproponuję Szczebel skoro już o nim mówimy? (jak i gdzie latać żeby nie biegać pod górę? )

ODPOWIEDZ