Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

j/w

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Awatar użytkownika
dawid
Przelotowiec
Posty: 531
Rejestracja: 14 sie 2012, 19:53
Glajt: UP Summit XC4
Uprząż: Sup'air Delight II
Telefon: 881 364 szysc 45
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: dawid » 12 lis 2014, 23:27

Tomek zostaniesz guru pomiarów pogodowych w Wyspowym, jak dodamy do tego przewidywania Robsona to będziemy mieli 100% przewidywalność i podgląd! Miałeś się pochwalić kosztami żeby Ci dorzucić do interesu i chociaż finanse oddać, bo za poświęcony czas to nie wiem czy piwa w Szczyrzycu wystarczy ;)
---------
Dawid

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: eltomek » 13 lis 2014, 13:48

szymon.strus pisze:oj tam, oj tam. Nie marudz :P
A moze zrob jaki open source z tego i temat ruszy 'sam'?/S.

Żeby zrobić z czegoś open source to to coś też wymaga nakładu pracy, bo niektóre rzeczy nie powinny być oglądane ;-)
Mam pomysł jak to wszystko przerobić, żeby było elegancko i się nie wstydzić kodu, ale się tym nie zajmę już po prostu, zrobię to co zrobić trzeba, czyli porządne ładowanie i tyle.
Poza tym nie ma gwarancji, że jako open source to to ruszy w jakimś kierunku, najpierw musiałoby w ogóle "chwycić", bo projektów open source jest zylion, potem ktoś musiałby widzieć sens w tej kamerce i napisać coś pro publico bono, a nie zwinąć sobie źródła i zrobić dla siebie. Ja tylko zgłaszam, żeby na wiosnę rozczarowania nie było :)

AndRand
Gawędziarz
Posty: 89
Rejestracja: 16 sie 2013, 20:48
Glajt: NOVA Mentor2
Uprząż: WV Wani
Telefon: Syść9Syść222SyśSyś0

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: AndRand » 02 gru 2014, 19:29

eltomek pisze:Przykro mi, jeśli info o braku kamerki komuś zepsuje dzień, wywoła u kogoś zgagę, niestrawności, albo wpędzi w depresję, może kiedyś uda mi się znaleźć na to czas, na pewno nie w perspektywie roku, mam za dużo obowiązków, takie życie.

Zdrówka
elMaruda

Mi :D bo ja zawsze mówię, że jednen obraz jest warty tysiąca pomiarów ;)
Najlepsze strony pokazujące meteo w Tatrach to
http://kamery.topr.pl/kamery.html
http://www.vt.sk/pl/urlop-w-gorach/kamery-internetowe/ tu trochę brak widoku na rękaw, ale zwykle po chmurach widać kierunek i siłę wiatru. Zamiast punktu rosy po prostu widać podstawę chmur.
Gdybyś miał stronę na jakimś CMSie to pewnie są dostępne komponenty do streamingu.

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: eltomek » 03 gru 2014, 15:20

Rozumiem, zobaczę co da się zrobić. 3apik znalazł kamerkę, która komunikuje się po UARTcie, niby trochę łatwiejsza jest w implementacji niż równoległa, ale też wymaga sporych zmian na płytce (trzeba dorobić kontrolowane źródło 5V i konwersja 5V na 3.3V (do tego są układy), do tego obsluga karty pamięci, program itd itd itd, wracamy do źródła problemu jakim jest czas, a raczej jego brak.
Zobaczę co da się zrobić, tak czy inaczej muszę przeprojektować płytkę, spróbuję wrzucić na nią ile się da, wtedy będę otwarty na możliwość dodania kamerki w przyszłości.

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: eltomek » 07 gru 2014, 20:38

Stacja zamarzła, czekamy na dodatnie temperatury. Sama stacja jako urządzenie działa, raportuje, no ale jak widać wiatrak oraz strzałka stoją.

Konstrukcja użytego mechanizmu jest jaka jest jak się okazuje, ale zdaje się, że ten sam problem jest w stacji na Skrzycznem, gdzie teraz zbierane są środki na stację ultradźwiękową (pisałem o takiej w pierwszym poście). Na marznący deszcz nie ma siły. Mechanizm, którego użyłem to nie tani badziew, gdyby ktoś podejrzewał (http://www.davisnet.com/weather/product ... pnum=06410), no ale jednak mechanizm. Ostatnio były mrozy przez ponad tydzień (nawet okolice -11 stopni) i stacja działała ok, po prostu wtedy przyszedł mróz bez deszczu. Niewielkie rozmiary wiatraczka i strzałki powodują, że cienkiej warstwy lodu nie ma co przełamać. Może gdyby były one większe, jak w poprzedniej stacji z Cietnia to zdążyłyby się lody pokruszyć zanim porządniej stężeją.

Awatar użytkownika
grzero
Glajciarz którego nie składa
Posty: 316
Rejestracja: 31 sty 2011, 16:26
Glajt: Gin Carrera
Uprząż: Advance Impress 3
Telefon: 609208994
Team: SPBW

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: grzero » 07 gru 2014, 21:54

Nie przeżywaj i nie zamartwiaj się , stacja zawsze zamarzała w zimie i wszyscy do tego przywykli , martwię się tylko żeby nie została przez niską temp. uszkodzona na dobre . Mam nadzieję że się jej nic nie stanie i na wiosnę będzie działała jak do tej pory :)

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: eltomek » 22 sty 2015, 11:38

Drodzy,
Nowa stacja już w drodze, tzn. czekam na płytki, ponieważ jak zapowiadałem elektronika została przerobiona. I tak, jest tam interfejs do kamerki, więc jeśli mi czas pozwoli to i kamerka będzie w nowych stacjach.

Ale nie o tym. Chciałbym sprowokować tutaj dyskusję ile tych stacji byśmy chcieli. Mamy już jedną na Cietniu, wktórce będę reaktywował starą stację z Cietnia. Z tego co wiem to bracia Zientara mieli robić stację na Koninki, ale nie znam statusu tych prac.

Czy potrzebujemy więcej?
Jakie lokalizacje chcielibyście obstawić?

Za stację na Cietniu, którą zrobiłem w lecie na razie zapłaciło Stowarzyszenie ze swoich pieniędzy, wydaje mi się, że dla kolejnych fajnie będzie zrobić zbiórkę (trzeba brać pod uwagę, że Stowarzyszenie na bieżąco będzie pokrywało koszty transmisji danych).

Szacunkowy koszt stacji dla nas to około 1200zł przy konieczności zakupu mechanizmów i konstrukcji, natomiast 1 egzemplarz, który jest reaktywowany to będzie koszt niższy o około 600zł.

Ja mogę tych stacji narobić z dziesięć jeśli trzeba będzie :-)
Oprócz mojej pracy (za którą nie biorę i nie będę brał żadnych pieniędzy) potrzebne są elementy montażowe (które dla obecnej stacji wykonał bezkosztowo dla nas Guma). Jeśli zgodzi się zrobić ich więcej to ok, temat jest do ustalenia.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy potrzebujemy czujnika wilgotności? Czujnik wilgotności jest o tyle uciążliwy, że żeby dobrze działał wymaga przewiewnej obudowy, ale takiej, do której nie naleje się woda. W obecnej stacji ta przewiewność jest wątpliwa, więc jest dość spore opóźnienie w reakcji czujnika.
Mi to nie jest do niczego potrzebne, ułatwiłoby to pracę, ale jak jest więcej osób, które uważa, że stacja bez wilgotności to nie stacja to trzeba będzie zrobić.

Zdrówka
Tomek

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: szymon.strus » 22 sty 2015, 13:31

No to moze ja sie wypowiem:

1. Optymalna ilosc stacji wg mnie to 4, oprocz Cietka i Koninek (jesli tam sie cokolwiek pojawi) to Mogielica i gdzies kole Skrzetli (Chelm?)
2. 100 zeta na 2 stacje moge dac w ramach sciepy, wiecej to juz przesada :)
3. Czujnik wilgotnosci mi loto, ale rzekomo cos tam daje wiec moze byc, szczegolnie ze to kosztuje grosze i roboty nie jest jakos wybitnie wiecej
4. Kamerka to musowo byc musi

/S.

Awatar użytkownika
Marcin Kalamat
Przelotowiec Stary Wyga
Posty: 806
Rejestracja: 16 sty 2011, 15:31
Telefon: 794305869

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: Marcin Kalamat » 23 sty 2015, 20:03

Moja propozycja 1.stacja na mogielicy z kamerą widok na Tatry 2.Śnieżnica z kamerą widok na północ 3.Chełm koło skrzetli kamera widok na jezioro Rożnowskie.4 Szczebel widok na Kasina Mała .Opcja z kamerą tylko i wyłącznie wystarczy by robiła zdjęcia ,daje 100 zł od siebie ktoś się dorzuci jeszcze?

Przemo
Gawędziarz
Posty: 56
Rejestracja: 24 sie 2014, 19:53
Glajt: Tequila 4
Uprząż: Velvet 2
Telefon: 730546750
Lokalizacja: Bochnia

Re: Czy kolejna stacja meteo w BW ma sens?

Post autor: Przemo » 23 sty 2015, 20:38

Ja też daje 100 zeta i pomoc w miarę możliwości.

ODPOWIEDZ