Nowa stacja w BW

j/w

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Doro
Sekretarz SPBW
Posty: 15
Rejestracja: 07 mar 2015, 00:07
Glajt: Triple Seven Rook 2
Uprząż: Supair Delight 2
Telefon: 600938952

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: Doro » 03 wrz 2015, 11:38

Jest przecież drugi typ - Mogielica. Są jeszcze miejsca nie brane pod uwagę jak Luboń (podpowiedziany przez Mariusza) i Chełm (przez Fiemskiego). Trzeba się zastanowić na poważnie które miejsce ostatecznie wybrać!!! Stacja powinna być nie tam gdzie pare osób chce tylko tam gdzie będzie najbardziej miarodajny pomiar.

Awatar użytkownika
jerzu
Pilot - Gawędziarz
Posty: 120
Rejestracja: 14 sty 2011, 18:19
Glajt: GIN Boomerang X
Uprząż: Advance Impress 2
Team: UFO Team
Lokalizacja: Niepołomice

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: jerzu » 03 wrz 2015, 13:31

Doro pisze:Jest przecież drugi typ - Mogielica. Są jeszcze miejsca nie brane pod uwagę jak Luboń (podpowiedziany przez Mariusza) i Chełm (przez Fiemskiego). Trzeba się zastanowić na poważnie które miejsce ostatecznie wybrać!!! Stacja powinna być nie tam gdzie pare osób chce tylko tam gdzie będzie najbardziej miarodajny pomiar.


Jak byśmy mieli dać stacje na tą górkę, którą wyznaczy jedna osoba, a nie parę (jak rozumiem na zasadzie primus inter pares ;)) to jak bym jednak poprosił Spika o opinię :)

Co do miarodajności to podaj powody, dla których Luboń czy Chełm będzie dawał bardziej miarodajny pomiar niż Szczebel.

Ostatnia sprawa to kwestia wiatru lokalnego i gradientowego. Niedługo będziemy mieli 3 stacje w BW. Z nich i innych możemy dowiedzieć jaki wiatr gradientowy wieje. Natomiast tak czy siak przy bardzo słabym wietrze gdy wiatr gradientowy będzie mało istotny to kluczowa będzie sprawa jak wieje w konkretnym miejscu, z którego możemy wystartować, bo kierunek do strartu wynika z wiatru grad. i lokalnej pracy termiki. Moim zdaniem stacja najbardziej cenna jest na górce z której się lata.
Przykład - nasze latanie na Skrzętli, wtedy gdy wiatr gradientowy wiał z S-SE. Lokalne warunki - komin z kotliny wciąga powietrze na startowisko z kierunku NE-E umożliwiając latanie. Sama startowałaś i latałaś.

jerzu

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: eltomek » 03 wrz 2015, 14:20

Wybierając miejsce musimy mieć też na uwadze dostępność stacji. Dobrze żeby dało się chociaż na drzewo wejść, albo położyć maszt bez starania się o zgody właścicieli, w przypadku ogrodzonych masztów na Chełmie, Luboniu W. czy na Mogielicy (ta ostatnia nie wiem jaki ma status) może być z tym ciężko chyba.

Doro
Sekretarz SPBW
Posty: 15
Rejestracja: 07 mar 2015, 00:07
Glajt: Triple Seven Rook 2
Uprząż: Supair Delight 2
Telefon: 600938952

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: Doro » 03 wrz 2015, 15:27

Kochani, napisałam tak jak napisałam, ponieważ 5/8 osób wskazało Szczebel, wydawało mi się że to trochę mało.
Nie bardzo rozumiem, chodzi Wam o kierunek na startowisku a nie rzeczywisty???
A do Spikea dzwoniłam tylko był poza zasięgiem.

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: eltomek » 03 wrz 2015, 15:40

Doro pisze:Kochani, napisałam tak jak napisałam, ponieważ 5/8 osób wskazało Szczebel, wydawało mi się że to trochę mało.
Nie bardzo rozumiem, chodzi Wam o kierunek na startowisku a nie rzeczywisty???
A do Spikea dzwoniłam tylko był poza zasięgiem.

Mi chodziło tylko o dostępność :) Nie wypowiadam się o kierunkowości, gradientowości czy pozorności, od tego są inne marudy na forum :D

Jerzu, a co to za trzecia stacja?

Jak powiesimy stację na niezależnym maszcie i okaże się, że z jej przydatnością kiszka to zawsze będzie ją można przenieść w inne miejsce.

Na razie wybitną przydatnością nie może poszczycić się stacja na Cietki, chyba że jakiś ptak sobie na niej przysiądzie w drodze do ciepłych krajów.

Awatar użytkownika
jerzu
Pilot - Gawędziarz
Posty: 120
Rejestracja: 14 sty 2011, 18:19
Glajt: GIN Boomerang X
Uprząż: Advance Impress 2
Team: UFO Team
Lokalizacja: Niepołomice

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: jerzu » 03 wrz 2015, 16:10

Jerzu, a co to za trzecia stacja?


Odniosłem wrażenie z dyskusji dot. stacji, że 3 stacja jest planowana. Nie zrozum mnie przypadkiem źle - mam świadomość, że stacje wykonujesz Ty, a nie kupuje ich się w markecie. i domyślam się, że sporo z tym roboty. Dla mnie osobiście 2 stacje to już będzie bardzo dużo ale trzeba chociażby wywiązać się w końcu z umowy z Józkiem od Koninek. Pomijając zasadność umieszczania tam stacji to zobowiązaliśmy się to załatwić, a on chce za stacje zapłacić. Jest tam też prąd i od strony formalnej chyba też lepiej.

jerzu

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: eltomek » 03 wrz 2015, 16:15

jerzu pisze:
Jerzu, a co to za trzecia stacja?


Odniosłem wrażenie z dyskusji dot. stacji, że 3 stacja jest planowana. Nie zrozum mnie przypadkiem źle - mam świadomość, że stacje wykonujesz Ty, a nie kupuje ich się w markecie. i domyślam się, że sporo z tym roboty.

jerzu

Jasne, ja się wcale nie obrażam i z chęcią pracuję nad stacjami dla Stowarzyszenia. Proponuję jednak przenieść dyskusję dot. stacji na Koninki na któreś zebranie, bo pewne sprawy są już nagrane i wymagają dopilnowania.

bartholomaios
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: 29 paź 2014, 15:25
Glajt: Gin Sprint Evo M
Uprząż: Advance Progress 3
Lokalizacja: Myślenice

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: bartholomaios » 03 wrz 2015, 18:53

Doro pisze:Jest przecież drugi typ - Mogielica. Są jeszcze miejsca nie brane pod uwagę jak Luboń (podpowiedziany przez Mariusza) i Chełm (przez Fiemskiego). Trzeba się zastanowić na poważnie które miejsce ostatecznie wybrać!!! Stacja powinna być nie tam gdzie pare osób chce tylko tam gdzie będzie najbardziej miarodajny pomiar.


Z tego co mi wiadomo to na Lubońu jest stacja IMGW, dane są prezentowane w internecie (http://pogodynka.pl/gory/pogoda/gorce/) ale są bardzo ubogie (8 kierunków wiatru i nie wiadomo jak często są aktualizowane). Prawdopodobnie można kupić takie dane od IMGW ale nie wiem ile to może kosztować, czy było by tańsze od stacji? Niewiem. Może dało by się pozyskać dane na zasadzie wymiany. Kiedyś próbowałem się dowiedzieć czy nie dało by się żeby prezentowali dane w ten sposób co stany rzek (http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/249190320) ale nie dostałem żadnej informacji zwrotnej.

Jak by zangażować w to jakąś siłę wyższą to może udało by się pozyskać te informacje. W całej polsce jest kilkaset takich stacji, więc potencjalne grono zainteresowanych jest duże. Ale to chyba trochę inny temat.

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: szymon.strus » 03 wrz 2015, 20:16

co do dogadania z IMGW to szczerze watpie. tam jest wiecej betonu niz na ruczaju. to rok albo dwa lata temu goscie wpadli na pomysl zeby dane z radarow pogodowych pokazywac z kilkugodzinnym opoznieniem, ew. na biezaco za kase. no i jako jedyny kraj scigali czecha z http://www.radareu.cz/ za wykorzystywanie ich danych.
ale wracajac do tematu to tak jak Tomek napisal, musimy brac pod uwage techniczne i prawne mozliwosci powieszenia stacji.

/S.

Awatar użytkownika
Marcin Kalamat
Przelotowiec Stary Wyga
Posty: 806
Rejestracja: 16 sty 2011, 15:31
Telefon: 794305869

Re: Nowa stacja w BW

Post autor: Marcin Kalamat » 03 wrz 2015, 20:17

W skrócie bo mało mam czasu ostatnio: uważam że stacje trzeba umieścić na szczeblu ponieważ 1.będzie dobry odczyt wiatru na każdy kierunek 2.dzierzawimy startowisko więc zgoda będzie 3.często latamy że szczebla więc będzie obserwacja stacji w razie W 4.stacja w Koninkach i tak powstanie jako trzecia 5. Dużo osób jest za stacja na szczeblu 6 .brałem pod uwagę Mogielice lecz tam jest większe podejście w razie jakiś problemów ze stacją ,nie mówiąc ze nie można tam wyjeżdżać terenowym samochodem czy traktorem bo państwowe lasy i na dodatek nie latamy z niej tak często jak ze Szczebla 7.wschodnie wiatry będą dawać nam wybór czy nie jest za silno na szczebel a nie za słabo na Skrzetle ,to tyle na ten temat jestem za szczeblem ,pozdrawiam.

ODPOWIEDZ