Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie paralotniowym. Skrzydła, uprzęże, elektronika, czyli wszystko co jest potrzebne do latania. UWAGA - nie jest to miejsce na ogłoszenia dot. kupna i sprzedaży itp

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Awatar użytkownika
gosia1988
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2014, 20:44
Glajt: Ozone Rush 5
Uprząż: Dudek Soul
Telefon: 791909166

Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: gosia1988 » 10 maja 2020, 10:07

Przymierzam się do zakupu nowego spadochrodu od Gina - Yeti Light Rescue. Ktoś jest w stanie podzielić się opinią?

lecchu
Gawędziarz
Posty: 79
Rejestracja: 12 cze 2013, 14:50

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: lecchu » 12 maja 2020, 10:08

Ale o czym ta opinia miałaby być? Czy się rozkłada ładnie?? ;)

Mam taki zapas. Z moich uwaga - materiał jest baardzo śliski, nie ułatwia to składania. Być może wszytkie zapasy typu light sa z takich materiałów, nie wiem. Ale ten podczas robienia ostatecznej harminijki (strona 11 z instrukcji) bardzo trudno utrzymac całośc we względnym ładzie (wszystko sie usiłuje rozsypać).
Dodatkowo mam (i nie tylko ja) mieszane uczucia odnśnie kontenera (majtek), w którym przychodzi ten zapas. Ma on podówjne skrzydełko od strony linek (strona 12 i 13, górne rysunki; dolne sa do innego zapasu), które wymuszają najpierw, że linki muszą się wyprostować na odcinku "ósemkowym", a dopiero potem następuje otwarcie własciwego koniczynkowego kontenera z zapasem. Z jednej strony to może powodować, że zapas "nie rozsypie" sie blisko skundlonego skrzydła (i sie może dzieki temu w nie nie zaplącze).

Ale z drugiej strony proces otwierania samego zapasu będzie opóźniony o jakiś czas (czas niezbędny do wyprostowania linek z odcinka ósemkowego i otwarcia docelowej koniczynki z samą czaszą).

Instrukcja, o której piszę:
https://www.gingliders.com/pdf/rs-yeti- ... ual-en.pdf

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
gosia1988
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2014, 20:44
Glajt: Ozone Rush 5
Uprząż: Dudek Soul
Telefon: 791909166

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: gosia1988 » 12 maja 2020, 14:09

Dzięki za opnię, o taki komentarz mi chodziło, a nie tylko głupiutki 'czy to się ładnie otwiera' :)

Zastanawiam się nad Twoją teorią, że z powodu dodatkowej klapki/skrzydełka otwarcie się spadochronu najprawdopodobniej będzie opóźnione - ma to sens. Z drugiej strony, zdaje się że producent powinien to przewidzieć i ująć w deklarowanych parametrach. Co myślisz? No bo ostatecznie na czym mielibyśmy się opierać, na danych technicznych czy własnych spostrzeżeniach? Oczywiście nie podważam tego co napisałeś, tylko się zastanawiam na głos :)

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: szymon.strus » 12 maja 2020, 18:14

Nie kojarze zeby jakikolwiek producent podawal czas otwarcia spadaka. Norma EN-12491 mowi o czasie ponizej 4s i zapewne ow gin ten warunek spelnia. Wez Gosia rowniez poprawke na koniecznosc przekladania tej paczki co 6 mies. Jak robisz to sama to nie problem ale jak zlecasz to mechanikowi to zawsze jakis dodatkowy klopot i koszty. W sumie moja lekka paczka tez wymaga przekladania co 6 mies wiec to moze urok lekkich materialow.

/S.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: 3apik » 12 maja 2020, 21:07

Hej!

Ja mam APCO i też koperta jest zamknięta na dwa razy (raz przed ósemkowaniem i drugi już po).
Strona 12 instrukcji (closing step 3): http://www.skysurfer.co.uk/manual_mayday.pdf

To chyba nie jest nic nadzwyczajnego.
Zewnętrzna zawleczka trzyma całość w kupie a wewnętrzna pilnuje żeby się najpierw liny rozwinęli a dopiero później szmata. Wg mnie ma to sens.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gosia1988
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2014, 20:44
Glajt: Ozone Rush 5
Uprząż: Dudek Soul
Telefon: 791909166

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: gosia1988 » 12 maja 2020, 22:12

Dzięki Szymon! A propo czasu otwarcia, ja tam znalazłam dane na temat swojego obecnego spadochronu, Gin One G :)

"Based on the Pull Down Apex design, the ONE G uses an innovative strap system which linked each panel for a quicker opening time.* ONE G #38 : 2.9 sec"

lecchu
Gawędziarz
Posty: 79
Rejestracja: 12 cze 2013, 14:50

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: lecchu » 13 maja 2020, 12:05

3apik pisze:
12 maja 2020, 21:07
Ja mam APCO i też koperta jest zamknięta na dwa razy (raz przed ósemkowaniem i drugi już po).
[ciach]
To chyba nie jest nic nadzwyczajnego.
To, że rozwiązanie tego typu (nazwijmy je "podwójnym zamknieciem") spotykane jest w przyrodzie nie oznacza chyba od razu, że nie można co do niego miec wątpliwości ;):
a) dla rozwiązań, w których koperta jest zamykana tylko ostatnią (najbliższą uprzeży) ósemką linek zapasu (takie rozwiązanie najbardziej tradycyjne) proces napełniania czaszy zaczyna się niemal natychmiast po odrzuceniu paczki - koperta otwiera się od razu, nawet wcześniej niż zaczną się prostować pozostałe ósemki, czasza ma szanse się zacząc napełniać od razu, niezależnie nawet od tego, czy ośemki się juz wyprostowały czy nie. Czyli wcześniej ize przy "podwójnym zamknieciu". Taka mam intuicję, nie popartą żadnymi doświadczeniami :)
b) przy "podwójnym zamknieciu" mamy jedno gumkowe ucho więcej. Raczej nie ma doniesień, że gumkowe ucha się blokowały przy probie otwarcie, ale jeżeli kiedyś taka sytuacja bedzie miała miesce w jakiś specyficznych, niepoznanych dotąd uwarunkowaniach - to w podwójnym zamknieciu mamy o 100% więcje takich punktów. :)
c) większa możliwość pomyłki przy7 zamykaniu kontenera - są dwa punkty zamknięcia, niby wszystko proste i ładnie opisane w instrukcjach, ale ludzie to ludzie, i potrafią popełniać najprzedziwniejsze omyłki (pogadajcie z układaczamy, włos wsię Wam zjezy co potrafiąludzie odwalić przy składaniu paczek)
d) szczerze? kompletnie mnie nie przekonuje ta długa gumeczka w kontenerzwe APCo w instrukcji, która podlinkowałeś (widoczna m.in strona 12 zdjecie 3, 4, 5 i 6). Taka długa gumeczka, blisko linek? Na niej jeszcze kolejne gumeczki? I to wszystko skundlone blisko siebie, docelowo w przęży, gdzie sie na tym wszystkim siada, wierci, przenosi? To już bym wolał kontener Gin Yeti Light, choć tez jak widzicie nie uważam go za idelany.
gosia1988 pisze:
12 maja 2020, 14:09
Dzięki za opnię, o taki komentarz mi chodziło, a nie tylko głupiutki 'czy to się ładnie otwiera' :)
Gosia - to żart miał być, przepraszam, jeżeli go odebrałas inaczaej niz humorystycznie, na pewno moim celem nie było infantylizowanie tematu!

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Spadochron Yeti Light Rescue - opinie

Post autor: 3apik » 13 maja 2020, 17:59

lecchu pisze:
13 maja 2020, 12:05
To, że rozwiązanie tego typu (nazwijmy je "podwójnym zamknieciem") spotykane jest w przyrodzie nie oznacza chyba od razu, że nie można co do niego miec wątpliwości ;):
Oczywiście. Ja tylko chciałem dać przykład częstszego występowania w przyrodzie ;)
Nie próbuję tu wykazać wyższości jednego rozwiązania nad drugim ale nie do końca podzielam twoje wątpliwości.
lecchu pisze:
13 maja 2020, 12:05
a) dla rozwiązań, w których koperta jest zamykana tylko ostatnią (najbliższą uprzeży) ósemką linek zapasu (takie rozwiązanie najbardziej tradycyjne) proces napełniania czaszy zaczyna się niemal natychmiast po odrzuceniu paczki - koperta otwiera się od razu, nawet wcześniej niż zaczną się prostować pozostałe ósemki, czasza ma szanse się zacząc napełniać od razu, niezależnie nawet od tego, czy ośemki się juz wyprostowały czy nie. Czyli wcześniej ize przy "podwójnym zamknieciu". Taka mam intuicję, nie popartą żadnymi doświadczeniami :)
Można na to spojrzeć z innej perspektywy.
Rzucenie zamkniętą paczką jest skuteczniejsze niż rozchełstaną. Pozwala to się łatwiej wysmyknąć poósemkowanym linkom z gumeczek i je rozprostować przed otwieraniem czaszy. To z kolei zmniejsza ryzyko skundlenia samego zapasu lub zaplątania się w niego.
To też intuicja nie poparta doświadczeniem rzucaniem paki :)
lecchu pisze:
13 maja 2020, 12:05
b) przy "podwójnym zamknieciu" mamy jedno gumkowe ucho więcej. Raczej nie ma doniesień, że gumkowe ucha się blokowały przy probie otwarcie, ale jeżeli kiedyś taka sytuacja bedzie miała miesce w jakiś specyficznych, niepoznanych dotąd uwarunkowaniach - to w podwójnym zamknieciu mamy o 100% więcje takich punktów. :)
Są jeszcze gumki trzymające poósemkowane liny (4 szt. u mnie) czyli statystycznie tylko +20%. W dodatku przynajmniej u mnie gumowe ucho od "podwójnego zamknięcia" to jest dokładnie to samo ucho dla obu zamknięć, więc jak pierwsza porcja lin się wysmyknie to z drugą pójdzie łatwiej bo gumka jest już luźniejsza.
lecchu pisze:
13 maja 2020, 12:05
c) większa możliwość pomyłki przy7 zamykaniu kontenera - są dwa punkty zamknięcia, niby wszystko proste i ładnie opisane w instrukcjach, ale ludzie to ludzie, i potrafią popełniać najprzedziwniejsze omyłki (pogadajcie z układaczamy, włos wsię Wam zjezy co potrafiąludzie odwalić przy składaniu paczek)
Tu się zgodzę.
lecchu pisze:
13 maja 2020, 12:05
d) szczerze? kompletnie mnie nie przekonuje ta długa gumeczka w kontenerzwe APCo w instrukcji, która podlinkowałeś (widoczna m.in strona 12 zdjecie 3, 4, 5 i 6). Taka długa gumeczka, blisko linek? Na niej jeszcze kolejne gumeczki? I to wszystko skundlone blisko siebie, docelowo w przęży, gdzie sie na tym wszystkim siada, wierci, przenosi? To już bym wolał kontener Gin Yeti Light, choć tez jak widzicie nie uważam go za idelany.
Ta długa gumka spełnia dokładnie taką samą rolę jak wewnętrzna klapka/skrzydełko w kontenerze Yeti, plus robi przy okazji za gumkę podwójnego zapięcia. Zgodzę się że klapka ładniej separuje czaszę od lin, ale skoro te mają się rozwinąć wcześniej to chyba nie jest to aż tak krytyczne. W każdym razie zawsze jak przewijam zapas to sprawdzam jak się rozwija i nigdy nie zauważyłem nic podejrzanego. Co oczywiście nie dowodzi 100% pewności rozwiązania ale tu nic nie jest pewne na 100%.

ODPOWIEDZ