Pomoc przy zakupie radia.

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie paralotniowym. Skrzydła, uprzęże, elektronika, czyli wszystko co jest potrzebne do latania. UWAGA - nie jest to miejsce na ogłoszenia dot. kupna i sprzedaży itp

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Awatar użytkownika
Winger
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 386
Rejestracja: 10 maja 2013, 21:57
Glajt: UP Meru
Uprząż: WV XR-7
Telefon: pięćset 378 53 jeden
Team: UFO Team
Lokalizacja: Międzybrodzie Żywieckie

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: Winger » 22 kwie 2015, 20:53

W praktyce raczej tylko 2m. Ze 2 lata temu czasem się na 433.525 wisiało, ale nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś z tego korzystał.
Pozdrawiam,
Arkadiusz 'Winger' Ślusarczyk

Awatar użytkownika
stefansk
Student
Posty: 33
Rejestracja: 12 gru 2014, 21:18
Glajt: Skyman Heartbeat
Uprząż: Advance Impress 3
Telefon: 516 665 77pięć

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: stefansk » 22 kwie 2015, 21:46

Po Waszych radach kupiłem Navcomm'a TK-750 2m. Skoro nie używamy 70cm, szkoda dopłacać za dualbanda, a i rozmiar ma znacznie mniejszy.

Dzięki za pomoc ;)

Robsono
Przelotowiec
Posty: 748
Rejestracja: 23 cze 2013, 10:49
Glajt: Bezpieczny
Uprząż: wygodna
Telefon: 505 358 8 jeden dwa

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: Robsono » 23 kwie 2015, 05:41

Tylko pproblem jest taki że podobno na 2 m nie możesz nadawać bez uprawnień.
Usłyszałem to na startowisku od " bardziej doswiadczonego pilota " .

Awatar użytkownika
Winger
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 386
Rejestracja: 10 maja 2013, 21:57
Glajt: UP Meru
Uprząż: WV XR-7
Telefon: pięćset 378 53 jeden
Team: UFO Team
Lokalizacja: Międzybrodzie Żywieckie

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: Winger » 23 kwie 2015, 20:58

Robson... Nikt nie może nadawać. Ale jak wiemy, praktika jebiot teoriu :ugeek:
Pozdrawiam,
Arkadiusz 'Winger' Ślusarczyk

Awatar użytkownika
flaytec123
Gawędziarz
Posty: 59
Rejestracja: 12 lut 2014, 13:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: flaytec123 » 23 maja 2015, 22:50

Witam.Jaki ktoś osiągnał max zasięg na tzw parolotniowych radiach ale przez las ,typu po ładowaniu rozmowa z ladowiskiem oddalonym o np 2 km...Bo szczyt -szczyt top wiem że można uzyskac iles km,ale chodzi mi o zasieg przez las,lub gorę na tej samej wysokości oba radia.szukam krótkofalowek jakichkolwiek o zasięgu 800m,problemem jest góra wysokosci 45m między nim i przy testach zasięg się urywa zaraz po zejściu za wierzchołek...ale testowałem tylko krótkofalówki o mocy 0,5 Vata.Pozdrawiam.
Tel 534179725 Ściągam glajty z drzew. 20 lat doświadczenia w wspinaniu i pracach wysokościowych .Wpiszcie sobie numer do koma i oby się nigdy nie przydał.Poprzednie moje konto na tym forum to flaytec.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: 3apik » 25 maja 2015, 20:13

Nie powiedziałeś w jakim paśmie ale zakładam że bawiłeś się na 70cm. Na 2m łączność jest nieco mniej horyzontalna, więc pewnie byłoby lepiej.
W tym paśmie może być ciężko przebić się przez górkę szczególnie na tych śmiesznych antenkach w które te radyjka są fabrycznie wyposażone. Moc też ma znaczenie ale 0.5 Wata to całkiem sporo, więc pole manewru jest tu już nieco ograniczone.
W pierwszej kolejności pomyślałbym nad jakimiś lepszymi antenkami (o ile oczywiście twoje radyjka pozwalają na podpięcie czegoś). Skoro pytasz o taki szczególny przypadek to zakładam że potrzeba Ci czegoś więcej niż jednorazowej łączności, a skoro pytasz o takie rzeczy to zapewne licencją na 2m nie dysponujesz. Zatem częsta łączność w określonej lokalizacji bez licencji, czyli pasmo raczej tylko 70cm.

Awatar użytkownika
flaytec123
Gawędziarz
Posty: 59
Rejestracja: 12 lut 2014, 13:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: flaytec123 » 28 maja 2015, 20:57

Nie wiem na jakie pasmo mam krótkofalówki.Nic mi nie mówi 70cm czy 2m. Anteny w żadnych jakie miałem nie były wymienne.A moc 0,5 W to b mala moc, kiedyś magazyn Komputer i świat zrobił test różnych krótkofalówek o tej mocy i zasięgi wychodziły od 500m do 1,2 km w mieście ale szli jedna prostą ulicą. Mi chodzi by sygnał przeszedł przez szczyt, jest mi obojętnie jakie to będzie pasmo,jakie anteny i jaka cena tylko ma być czysta łączność w każdych warunkach miedzy dwoma budynkami w sąsiednich wsiach. :)
Tel 534179725 Ściągam glajty z drzew. 20 lat doświadczenia w wspinaniu i pracach wysokościowych .Wpiszcie sobie numer do koma i oby się nigdy nie przydał.Poprzednie moje konto na tym forum to flaytec.

daturka
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2013, 07:09
Lokalizacja: Gdów

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: daturka » 29 maja 2015, 09:34

Nie wiem na jakie pasmo mam krótkofalówki.Nic mi nie mówi 70cm czy 2m. Anteny w żadnych jakie miałem nie były wymienne.A moc 0,5 W to b mala moc, kiedyś magazyn Komputer i świat zrobił test różnych krótkofalówek o tej mocy i zasięgi wychodziły od 500m do 1,2 km w mieście ale szli jedna prostą ulicą. Mi chodzi by sygnał przeszedł przez szczyt, jest mi obojętnie jakie to będzie pasmo,jakie anteny i jaka cena tylko ma być czysta łączność w każdych warunkach miedzy dwoma budynkami w sąsiednich wsiach. :)[/quote]

Cześć.
1. 70cm to pasmo w okolicy 460Mhz
2m to 144Mhz
2.Moc 0,5W to wcale nie tak mało jak na te pasma. Na 70cm i przy takiej mocy gadałem Łopień-Stradomka i Lubomir-Skrzyczne.Nie wiem jak teraz, ale wtedy
legalnie mogłeś nadawać tylko na 70 cm, na kilku kanałach z ograniczoną mocą.(2003r). Ważniejsza od mocy jest skuteczność anteny ( wymiennej oczywiście).
3.Żadne ręczne radyjko w tych pasmach nie zapewni łączności w środku lasu czy przez szczyt (chyba ,że sygnałem odbitym od innej góry).Generalnie im wyższa częstotliwość tym mniej mocy potrzeba do łączności w otwartym terenie.
Swoje radyjka kupowałem w sklepie na Karmelickiej ( już go nie ma ) i gość mi powiedział, że w lesie najlepiej pracowały radia z pasmem ok 40Mhz. Dzisiaj to pasmo dla modelarzy i sterowania zabawek. Nigdy nie widziałem radiotelefonu na te zakresy ( może leśnicy ich używali? ).
4.Przy mocy ok.4-5W 2m będzie lepsza niż 70cm.
Nadawanie oczywiście nielegalne ( więc przy 2m kanał trzeba wybrać świadomie).
5 Jeżeli cena nie gra roli to zostaje chyba tylko łączność satelitarna :)
Pozdrawiam. Grześ

Awatar użytkownika
flaytec123
Gawędziarz
Posty: 59
Rejestracja: 12 lut 2014, 13:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: flaytec123 » 04 cze 2015, 12:45

Dzięki za wyjaśnienia.
Odbity sygnał pewnie byłby mocniejszy jesli radio ma wiekszą moc w W jak rozumiem.
Nad łącznością satelitarną już myślałem dawno temu i nie było to jakoś specjalnie drogie, chyba ok 8zł minuta ,problemem była ważność karty ,nie działanie w budynkach i przy zachmurzonym niebie,no i w ogole trzeba mieć niebo nad sobą co w gęstym lesie już jest problemem wiec często nie było by zasiegu a mi wlaśnie chodzi by nigdy nie było sytuacji braku łącznośći.

A ktoś coś wie na temat CB radia i takiej wiekszej anteny 2m? Między autami czasem idzie to na 6km i więcej,,może dało by rade w lesie?
Tel 534179725 Ściągam glajty z drzew. 20 lat doświadczenia w wspinaniu i pracach wysokościowych .Wpiszcie sobie numer do koma i oby się nigdy nie przydał.Poprzednie moje konto na tym forum to flaytec.

Awatar użytkownika
Guma
Pilot - Gawędziarz
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Glajt: Sol Ellus 4 L
Uprząż: Scootair Fishbed

Re: Pomoc przy zakupie radia.

Post autor: Guma » 05 cze 2015, 12:48

Jest możliwość łączności na większe odległości poprzez przemiennik, ale tu wypadało by mieć uprawnienia i znać zasady korzystania. W każdym razie z ręczniaka można tylko trzeba umieć

ODPOWIEDZ