Śnieżnica 26.04.2020 Nagranie mojego lotu - pytania

Kto pyta nie błądzi.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

gumol
Student
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2020, 18:51
Glajt: Skywalk Arak
Uprząż: SupAir Delight 3
Telefon: 66siedem340trzy47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Śnieżnica 26.04.2020 Nagranie mojego lotu - pytania

Post autor: gumol » 27 kwie 2020, 13:24

Jestem po analizie mojego lotu z wczoraj (26 kwietnia 2020), start około 13:00 ze Śnieżnicy. Mam do Was kilka pytań.

Skrzydło: Dudek Nemo 4
Moje doświadczenie: 8 godzin nalotu
Zapis lotu: https://xcportal.pl/node/177500

Pytania odnośnie konkretnych momentów na filmie:

Część pierwsza:


od 13:55 do 14:15 Czy dobrym pomysłem byłoby robienie na tym obszarze ósemek (oczywiscie od stoku)?

od 21:04 Czy tutaj wpadłem w zawietrzną tego garbu po lewej? Po chwili mam sygnał duszenia.

Dokładnie 21:32 do 21:34 Czy lekkie pociągnięcie w lewo, a potem odbicie w prawo tutaj to był sygnał, że lewa część skrzydła "załapała się" na powietrze wznoszące?

od 25:47 Czy dokręcanie na tej wysokości do stoku jest rozsądnym rozwiązaniem przy takich warunkach?

Część druga:


0:11 Rozumiem, że to była typowa reakcja skrzydła na wypadnięcie z komina? Nie wiem teraz dlaczego chwilę później odkręcam w drugą stronę zamiast szukać dalej

1:58 Jak bardzo niebezpieczna to była sytuacja (powiedzmy w skali od 1 do 10) przy mojej klasie skrzydła i moim doświadczeniu? Plus: czy to znowu typowa reakcja skrzydła na wypadnięcie z komina?

5:32 Gdybym tutaj dokręcał w prawo byłbym cały czas w kominie? Czy to byłaby dobra decyzja? Obawiałem się wtedy zawietrznej, ale jak patrzę na tracki innych pilotów z wczoraj z tej godziny (np. https://xcportal.pl/node/177437?mapa=true ) to tak właśnie wyglądały przy tym wietrze kominy, tj. mocno pochylone.

7:15 Czy to chwilowa przerwa w wietrze? Czy inny powód braku noszenia?

8:54 Mając świadomość (której nie miałem), że wieje WNW kontynuowanie kierunku W byłoby dobrą dobrą decyzją? Odbicie w prawo zadecydowało o późniejszym szybkim zakończeniu lotu. Z czego wynika brak noszeń po tym odbiciu? Wiatr zmienił się na W i znalazłem się na zawietrznej?

10:19 Czy to potwierdzenie zmiany kierunku wiatru? Noszenie z garba po lewej przy wietrze W?


Ogólne pytania:

1. Jaki był wiatr? W trakcie lotu przyjąłem, że jest NNW (wg prognozy). Z tego co wnioskuję teraz na spokojnie oraz patrząc na zapis lotu na XCPortal nad Śnieżnicą było WNW, a w trakcie lądowania NW. Jakie jest Wasze zdanie?

2. Czy, jeśli rzeczywiście wiało WNW dobrą decyzją byłoby szukanie żagla nad wyciągiem i generalnie nad zachodnią częścią stoku?

3. Czy mój dystans od drzew na żaglu jest odpowiedni czy może powinienem mieć większy margines bezpieczeństwa? A może w drugą stronę, lecę za daleko?

4. Chętnie wysłucham Waszych opinii na temat tego lotu. Jakie błędy popełniłem, których nie widzę, co zrobilibyście inaczej i dlaczego?

Z góry dziękuję :)

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Śnieżnica 26.04.2020 Nagranie mojego lotu - pytania

Post autor: szymon.strus » 27 kwie 2020, 16:27

o matko, duzo tego :D

- przy zachodniej odchylce lepiej leciec w strone wyciagu, ale to nie jest jakas drastyczna roznica. ot powiedzmy o 10-20% zwiekszasz szanse ze sie zabierzesz
- wschodnia odchylka IMHO jest generalnie latwiejsza do zabrania i kociol na prawo od startu fajnie dziala
- takimi zamaszystymi osemkami to utrzymasz sie w nieliczne dni kiedy lata wszystko. bez zakrecenia noszen szczegolnie nisko niewiele zdzialasz
- kiedy zakrecic (na jakiej wysokosci, jak wasko, od czy do stoku, itp...) nie ma gotowych recept. jak wlatujesz w obszar gdzie pika przynajmniej przez 3s to jakos trzeba zorganizowac pozostanie w tym obszarze :) waskie osemkowanie, albo zakret... zalezy. generalnie zakret nawet jak jestes przez wieksza czesc poza noszeniem jest skuteczniejszy niz osemkowanie.
- kazdy dzien jest inny i czasem lepiej dziala zbocze a czasem przedpole, obserwuj innych pilotow. pamietaj tylko zeby nie rzucac sie rozpaczliwie w kierunku kogos 500m dalej i wyzej bo mozesz zlapac tylko duszenie po jego kominie
- nie probuj za wszelka cene utrzymac sie powietrzu. szuranie dupa po krzakach jest bez sensu, noszenia (czy to termiczne czy zboczowe) sa najsilniejsze w pewnej odleglosci od zbocza. a wiszenie na drzewie nie wlicza sie do ogolnego nalotu :lol:

moze cos z tego sie przyda,
pozdro,
/S.

gumol
Student
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2020, 18:51
Glajt: Skywalk Arak
Uprząż: SupAir Delight 3
Telefon: 66siedem340trzy47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Śnieżnica 26.04.2020 Nagranie mojego lotu - pytania

Post autor: gumol » 29 kwie 2020, 14:40

Dziękuję Szymon :)

ODPOWIEDZ