Nowy na forum i w powietrzu.

Kto pyta nie błądzi.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

holy666
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:22
Glajt: Nova Mentor 2
Uprząż: X-over Woody Valley
Lokalizacja: Kraków

Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: holy666 » 03 sie 2015, 13:04

Witam.

Jestem świeżakiem dopiero co po kursie na Żarze. Ale w związku z tym że mentalnie i geograficznie bliżej mi do BW pewnie będziemy się widywać. Z przyjemnością nawiązał bym znajomość z doświadczonymi pilotami. Moja wiedza jest jak to po kursie jest dość mizerna wiec wolę podpatrywać niż eksperymentować na żywo grawitacją. Będę wdzięczny za wszelką pomoc i porady. Jeżeli ktoś wybiera się na jakieś latanie chętnie dołączę. Jestem z Krakowa i jeżeli jest potrzeba mogę zabrać ze sobą na wyjazd. Sam co prawda mam jeszcze nie do końca kompletny sprzęt (brakuje zapasu ) ale nie zaszkodzi do tego czasu nawet pojeździć i pooglądać jak to robią inni. Na razie trenuje naziemne na Górce Pychowickiej w Krk na Ruczaju, ( fajne miejsce dla początkujących - zapraszam chętnie pokaże, jest cisza spokój mało ludzi i psów, dużo miejsca ). Będę wdzięczny za odzew.

Pozdrawiam Ar2r

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: szymon.strus » 03 sie 2015, 16:15

Witamy na pokladzie,

Pierwsze co to kup zapas, nawet kilkuletnia uzywke za pare stowek bo nawet jak wysiedzisz 100h na startowisku to nic z tego nie przyjdzie ;) Sledz forum jak sie umawiamy na latanie to na pewno ktos bedzie mial miejsce i na gorce podpowie co i jak. Nie boj sie pytac, nikt u nas nie gryzie :)

pzdr,
/Szymon

Awatar użytkownika
Dżan
Nowy na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2015, 00:24
Glajt: Nemo2
Uprząż: Dudek Jazz
Telefon: 53zero 09zero zero86
Lokalizacja: Bochnia

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: Dżan » 07 lis 2015, 01:41

Podpinam się pod temat. Witam zacne grono paralotniarzy Beskidu Wyspowego. W sierpniu ukończyłem kurs w aerokraku i powoli rozpoczynam swoją przygodę z samodzielnym lataniem. Jestem z Bochni i do miejscówek w Beskidzie Wyspowym mam w miarę blisko więc pewnie nie raz na nich zagoszczę. Jak dotąd na moje bardzo skromne doświadczenie składa się 31 lotów za wciągarką, 1 zlot ze Stradomki i kilkanaście godzin ćwiczeń alpejki oraz obchodzenia się ze skrzydłem na łące. Starałem się też uzupełniać wiedzę teoretyczną wspomagając się książkami (Paralotniarstwo, Suma wszystkich błędów...), ale fajnie było by tą teorię przekuć w praktykę, a najlepiej to robić ucząc się od tych, którzy tę praktykę już posiadają. Jako, że wszystkie doświadczenia lubię zdobywać stopniowo i spokojnie na pierwsze skrzydło wybrałem Nemo2. Mój plan na najbliższy okres to szlifowanie alpejki i..... no właśnie stradomka? Mała i niestraszna górka, ale ciężko trafić na dobry kierunek wiatru, szczególnie jak się ma czas na latanie tylko w weekendy. Jak dotąd tylko raz udało mi się wstrzelić i wykonać 1 zlot, jak ponownie wyszedłem na górkę to wiatr już zmienił kierunek. Dlatego dobrze byłoby mieć jakąś alternatywę. Doradźcie proszę, które miejscówki w Beskidzie Wyspowym nadałyby się na początek. Nie pogardziłbym też towarzystwem i dobrą radą przed startem bardziej doświadczonego pilota. Wszystkie uwagi i sugestie mile widziane :)

Awatar użytkownika
toosh
Glajciarz
Posty: 179
Rejestracja: 02 paź 2014, 09:12
Glajt: Ozone LM5
Uprząż: Kortel Kolibri
Telefon: 88trzy26879jeden
Lokalizacja: Międzybrodzie Żywieckie
Kontakt:

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: toosh » 12 lis 2015, 22:23

Hej,

latam drugi sezon, pierwszy na podlasiu, na Nemo2 z wypadem na Lijak/Kobalę z Walterem, ten przelatałem w Wyspowym. Latanie zaczęliśmy od marcowego wypadu do Bassano, gdzie kazali mi wymienić glajta na coś sensownego - i mieli rację. Moim zdaniem/z mojego doświadczenia nadaje się to to tylko do pociągania po łące i na pierwszy wypad w wyższe górki (III etap ze szkołą, bo sam do IPPI 4, czyli 20 nalotu nie możesz latać za granicą). Potem przez otępianie informacji przekazywanych przez skrzydło będziesz nabierał złych nawyków, a na naszych górkach ciężko będzie na tym robić długie przeskoki.

Stradomka to zła górka, trzeba tam silnego wiatru, a przy takim robi się podobno rotor od górki z przodu.

Z książek lepiej przeczytać te dwie: http://www.xcshop.com/shop/product.php/428/thermal-flying-by-burkhard-martens
http://www.xcshop.com/shop/product.php/12/understanding-the-sky-by-dennis-pagen--a-sport-pilots-guide-to-flying-conditions

Jak na górce rozciągniesz komuś glajta, pokażesz opanowaną alpejkę czy zapytasz jak latać w danym miejscu to chętni do pomocy się znajdą. Szukaj tego najwyższego albo zbijających się w grupy ;]
SRUdoChmury.pl - Marcin Duszyński

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: 3apik » 12 lis 2015, 23:55

Dżan pisze:..... no właśnie stradomka? Mała i niestraszna górka,
Co rozumiesz przez "niestraszna"? Upadek z 10m może być równie śmiertelny co ze 100. Poza tym na 100m można jeszcze rzucić pakę. A latanie przy mocnym wietrze zwłaszcza na początku kariery to nie jest dobry pomysł.

Awatar użytkownika
Dżan
Nowy na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2015, 00:24
Glajt: Nemo2
Uprząż: Dudek Jazz
Telefon: 53zero 09zero zero86
Lokalizacja: Bochnia

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: Dżan » 13 lis 2015, 07:23

toosh pisze:Moim zdaniem/z mojego doświadczenia nadaje się to to tylko do pociągania po łące i na pierwszy wypad w wyższe górki


No to idealnie, bo właśnie jestem na etapie ciągania po łące, a pierwszy wypad w wyższe górki mam jeszcze przed sobą :)



Thermal Flying już zamówione. Też słyszałem wiele dobrych opinii o tej książce.

toosh pisze:Stradomka to zła górka, trzeba tam silnego wiatru, a przy takim robi się podobno rotor od górki z przodu.
3apik pisze:Co rozumiesz przez "niestraszna"? Upadek z 10m może być równie śmiertelny co ze 100. Poza tym na 100m można jeszcze rzucić pakę. A latanie przy mocnym wietrze zwłaszcza na początku kariery to nie jest dobry pomysł.


Czyli stradomka przy silnym wietrze odpada. A co jeśli chodzi o zloty przy słabym wietrze?
Którą w takim razie górkę z BW polecalibyście jako pierwszą (oczywiście po opanowaniu alpejki)?

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: szymon.strus » 13 lis 2015, 12:45

Czesc,

Alpejka to nie jest koniecznosc przy lataniu w Wyspowym (i nie tylko). Wazne zebys mial opanowany jakikolwiek start, bez zatrzymywania, poprawiania, itp bo nie ma na to miejsca na wiekszosci startowisk.

Na zloty to kazda duza gora jesk dziadowska bo zrobisz jednego gora 2 zloty i dzien sie konczy. Jesli chcesz potrenowac starty i zloty to Stradomka przy slabym wietrze nie jest zla. Albo kazdy pagor bez drzew, drutow, krzakow i cholera wie czego jeszcze na przedpolu.

Do trenowania zlotow to idealny jest Lendak albo Pinczow ale to od Ciebie kawalek drogi.

Ciezko cos doradzic na koniec sezonu bo latanie jest tylko jak mocno wieje a to nie jest najlepsze dla swiezaka.

pzdr,
/S.

Awatar użytkownika
Guma
Pilot - Gawędziarz
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51
Glajt: Sol Ellus 4 L
Uprząż: Scootair Fishbed

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: Guma » 13 lis 2015, 13:00

NA początek to chyba Śnieznica najlepsza łatwy start i dużo miejsca do lądowania.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: 3apik » 13 lis 2015, 15:23

szymon.strus pisze:Alpejka to nie jest koniecznosc przy lataniu w Wyspowym (i nie tylko). Wazne zebys mial opanowany jakikolwiek start, bez zatrzymywania, poprawiania, itp bo nie ma na to miejsca na wiekszosci startowisk.

Alpejka daje ten komfort że widzisz dokładnie co dzieje się ze skrzydłem. To jest zaleta zwłaszcza na startowiskach gdzie jest mały margines błędu (strome, krótkie, brak możliwości przerwania startu).

O tej porze roku zachęcam do jej trenowania. To naprawdę bardzo dużo daje:
- czucie skrzydła,
- poznanie jak skrzydło wstaje przy różnej sile wiatru,
- wyrobienie sobie automatyzmu którego inaczej nie da się nauczyć jak tylko powtarzając (jak jazda na rowerze),
- uczy oceniać warunki
- daje pewność siebie przy starcie (to bardzo ważne bo zmniejsza stres przed startem. w stresie często popełniamy błędy i palimy start co powoduje jeszcze większy stres zwłaszcza jak na starcie jest kolejka)

Dla zachęty polecam filmik (może już nie pierwszej świeżości ale nadal całkiem aktualny).
https://www.youtube.com/watch?v=W9tqz1r43X8
Ważne też aby do ćwiczeń wybrać sobie dobre miejsce (duża łąka z dala od przeszkód terenowych).
Pewnie o tak zajebiste miejsca jak na filmie będzie trudno ale koło Bochni jakąś nadającą się łąkę z pewnością znajdziesz.

Co do reszty podzielam opinię kolegów. Do ćwiczenia startów i lądowań Stradomka przy słabym wietrze powinna dać radę. Do latania w wyspowym na początek to tak jak Guma napisał - najlepsza chyba będzie Śnieżnica.

Awatar użytkownika
adaho
Przelotowiec
Posty: 736
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:49
Glajt: Pasat-5 28
Telefon: 503 140 12zero
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy na forum i w powietrzu.

Post autor: adaho » 13 lis 2015, 19:37

3apik pisze:
szymon.strus pisze:Alpejka to nie jest koniecznosc przy lataniu w Wyspowym (i nie tylko). Wazne zebys mial opanowany jakikolwiek start, bez zatrzymywania, poprawiania, itp bo nie ma na to miejsca na wiekszosci startowisk.

Alpejka daje ten komfort że widzisz dokładnie co dzieje się ze skrzydłem. To jest zaleta zwłaszcza na startowiskach gdzie jest mały margines błędu (strome, krótkie, brak możliwości przerwania startu).

O tej porze roku zachęcam do jej trenowania. To naprawdę bardzo dużo daje:
- czucie skrzydła,
- poznanie jak skrzydło wstaje przy różnej sile wiatru,
- wyrobienie sobie automatyzmu którego inaczej nie da się nauczyć jak tylko powtarzając (jak jazda na rowerze),
- uczy oceniać warunki
- daje pewność siebie przy starcie (to bardzo ważne bo zmniejsza stres przed startem. w stresie często popełniamy błędy i palimy start co powoduje jeszcze większy stres zwłaszcza jak na starcie jest kolejka)

Dla zachęty polecam filmik (może już nie pierwszej świeżości ale nadal całkiem aktualny).
https://www.youtube.com/watch?v=W9tqz1r43X8
Ważne też aby do ćwiczeń wybrać sobie dobre miejsce (duża łąka z dala od przeszkód terenowych).
Pewnie o tak zajebiste miejsca jak na filmie będzie trudno ale koło Bochni jakąś nadającą się łąkę z pewnością znajdziesz.

Co do reszty podzielam opinię kolegów. Do ćwiczenia startów i lądowań Stradomka przy słabym wietrze powinna dać radę. Do latania w wyspowym na początek to tak jak Guma napisał - najlepsza chyba będzie Śnieżnica.


Stradomka ostatnio strasznie zarosła a na stoku powyrastało masę jakiegoś kolczastego syfu.

ODPOWIEDZ