Jak NIE lądować na paralotni? Nowy Sącz, czerwiec 2021

Kto i gdzie poleciał? Wrażenia z lotu.
Oraz Wasze zdjęcia i filmy.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

gumol
Student
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2020, 18:51
Glajt: Skywalk Arak
Uprząż: SupAir Delight 3
Telefon: 66siedem340trzy47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Jak NIE lądować na paralotni? Nowy Sącz, czerwiec 2021

Post autor: gumol » 19 sty 2022, 20:03

Uczmy się na cudzych błędach, dlatego też wrzucam nagranie mojego lądowania w okolicach Nowego Sącza z czerwca 2021.



Sytuacja w trakcie lotu i moje decyzje:
------------------------------------------------

Wiatr wiał z kierunku, z którego lecę na początku filmu. Wydawało mi się, że wieje z siłą około 2-3 m/s.

Z daleka odniosłem wrażenie, że w tym rejonie znajdę kilka dobrych miejsc do lądowania. Plan był taki, aby wylądować na wykoszonej części łąki, na której finalnie wylądowałem. Nie chciałem lądować na podłużnym zielonym polu obok dwóch domów (które byłoby o wiele lepsze do lądowania), aby nie zniszczyć znajdujących się tam upraw.

Przy podejściu do lądowania pojawił się niepokój i nerwowe decyzje, bo odległość do ziemi nie zmniejszała się tak szybko jakbym chciał, łąka się kończyła, a kawałek dalej znajdowały się już przeszkody.

Jak widać po cieniu skrzydła, zaraz przed lądowaniem przeciągnąłem lewą jego część. Cała akcja zakończyła się na szczęście bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Po obserwacji terenu już po lądowaniu śmiem stwierdzić, że było bezwietrznie.

Co bym zrobił inaczej?
---------------------------

Patrząc na spokojnie po wielokrotnym obejrzeniu tego filmu nadal nie jestem pewien jaki wybór byłby najwłaściwszy.
A) Lądowanie na zielonym polu i nieprzejmowanie się uprawami?
B) Lądowanie na tej łące z wiatrem, aby teren nie uciekał spod nóg? Byłem przekonany, że wieje w plecy 2-3 m/s.
C) Lądowanie na tej łące, ale bokiem do wiatru (patrząc z perspektywy początku filmu od lewej do prawej)?
D) Lądowanie tak jak to zrobiłem, ale z większym rozciągnięciem "ósemek"?

Wasza opinia
----------------

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Co Wy byście zrobili na moim miejscu?

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Jak NIE lądować na paralotni? Nowy Sącz, czerwiec 2021

Post autor: szymon.strus » 19 sty 2022, 23:33

pff... tak z kanapy to se mozna ;) no ale dobra. nie widze na filmie czy poczatek osemkowania wynika z drutow miedzy slupami. jesli nie bylo tam drutow to bym pociagnal bym dalej z wiatrem i zawrocil na nizszej wysokosci. jesli tam byly druty to pierwszy hals rozciagnalbym dalej, tak zeby wytracic wiecej wysokosci i zostawic wiecej miejsca na podejscie po prostej, tam zdaje sie teren opada. przy czym ja mam generalnie respekt do dlugosci ladowiska. kiedys srednio swiezy po wyrobach przemyslu winiarskiego w Semonzo nie wycyrklowalem dlugosci ladowiska i prz... w zaparkowanego busa :D od tego czasu wole sie przejsc kawalek po ladowaniu niz kozaczyc zeby bylo wygodniej.

/S.

Spoko ze wrzuciles filmik i analizujesz

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Jak NIE lądować na paralotni? Nowy Sącz, czerwiec 2021

Post autor: szymon.strus » 19 sty 2022, 23:41

a i jeszcze kwestia upraw - na zaorane, zboze, ziemniaki czy inna brukiew sie nie pcham. trawa to teraz rosnie chyba glownie po doplaty z unii wiec sie nie przejmuje ;)

/S.

ODPOWIEDZ