Chorwacja

Kto, gdzie i kiedy się wybiera polatać?

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

greg.whisky
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2016, 21:38
Glajt: Knight - Triple seven
Uprząż: woody valley
Telefon: 886-52pięć-959
Lokalizacja: Kaków
Kontakt:

Chorwacja

Post autor: greg.whisky » 19 lut 2020, 21:16

Szukam informacji o miejscówkach i ogólnie wrażenia z latania. Coś tam pooglądałem na mapie, strona zachodnia Chorwacji i wschodnia. Zachodnia średnio chyba na przeloty, ale to tylko mapka więc kto był proszę o komentarz. Pozdrawiam

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Chorwacja

Post autor: szymon.strus » 19 lut 2020, 23:05

hej,

Nie znam sie to sie wypowiem ;) Bylem w jednym miejscu, bodajze nazywa sie Buzet ale latania akurat nie bylo bo wialo za mocno. Teren troche podobny do Lijaka ale z mniejszym potencjalem na kilometry. Poza tym to bodajze Makarska tez jest dosc popularna latem. Ale generalnie Chorwacja to nie jest jakies przelotowe eldorado.

/S.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Chorwacja

Post autor: 3apik » 20 lut 2020, 21:15

Ja podobnie jak Szymon nie posiadam żadnych doświadczeń z latania na Chorwacji co daje mi mandat do wyrażenia opinii :D
szymon.strus pisze:
19 lut 2020, 23:05
Ale generalnie Chorwacja to nie jest jakies przelotowe eldorado.
To jest chyba najbardziej zwięzły opis sytuacji.

Jak chcesz tam jechać stricte na latanie to bliżej masz Słowenię, Austrię, Włochy.
Bliżej i zdecydowanie lepiej. Porządne startowiska, dużo ludzi z którymi można polatać / zabrać się na górkę, lepsze warunki przelotowe, bezpieczniej.

Jak szukasz miejsca gdzie polatasz (przy okazji) podczas wakacji, to zapewne szukasz miejsca gdzie można i poplażować i polatać.
Zatem prawdopodobnie zainteresuje Cię Makarska - latanie z Biokova. Można znaleźć w necie namiary na lokalesów którzy podpowiedzą co i jak, a być może nawet pomogą dostać się na start w górach.
Widziałem że Prezes parę razy latał w okolicach Tribanija.
Są też różne mniejsze startowiska np. koło Baśki.

Jednak weź pod uwagę że w sezonie plaże są zatłoczone i lądowanie na nich będzie problematyczne. W Chorwacji raczej mało jest trawiastych łąk i pastwisk, za to sporo krzaczorów i kamulców (jedno i drugie zwykle wrednie ostre).

Jeżeli chcesz połączyć wakacje nad ciepłym morzem z lataniem to chyba najlepszą opcją jest Oludeniz. Praktycznie codziennie warunki do latania. Regularny transport na górę z operatorami tandemów. Duża górka - sam zlot trwa ze 30 min. (wjazd 40-50). Ale UWAGA bo duża góra + silnie operujące słońce i styk różnych mas powietrza sprawia że latanie tam samemu bez doświadczenia zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.
Ja znalazłem kompanów na miejscu ;)

Jeżeli jesteś początkujący to polecam Ci raczej dać sobie spokój i wybrać się osobno stricte na latanie gdzieś w "typowo lataniowe" miejsce w Alpach.

Być może za bardzo się rozpisałem i być może zupełnie nie na temat ale co tam. Była okazja to skorzystałem :D

Pozdrawiam

Robsono
Przelotowiec
Posty: 748
Rejestracja: 23 cze 2013, 10:49
Glajt: Bezpieczny
Uprząż: wygodna
Telefon: 505 358 8 jeden dwa

Re: Chorwacja

Post autor: Robsono » 20 lut 2020, 22:14

Siema

latałem na Chorwacji w miejscowości Omis bardzo fajne latanie ale na przelot to bym się tam nie wybrał przynajmniej sam :)

tutaj link : https://xcportal.pl/node/62265

ale dla niedoświadczonego pilota nie polecam ...

greg.whisky
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2016, 21:38
Glajt: Knight - Triple seven
Uprząż: woody valley
Telefon: 886-52pięć-959
Lokalizacja: Kaków
Kontakt:

Re: Chorwacja

Post autor: greg.whisky » 21 lut 2020, 20:36

dzięki :) po waszej powyższej lekturze dam sobie spokój z Chorwacją

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aro
Nowy na forum
Posty: 15
Rejestracja: 03 kwie 2017, 13:17
Glajt: Advance Epsilon 9
Uprząż: Advance Lightness 3
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Chorwacja

Post autor: Aro » 19 mar 2020, 15:34

Latałem w Marakrskiej w maju 2017, szału nie ma. W maju było bardzo luźno, więc z lądowaniem nie było najmniejszego problemu. W sezonie pozostaje tylko oficjalne lądowisko obok cypelka.

- Trzeba wykupić fly card u Beszo ( mieszka w domku przy samym porcie ), na podstawie karty otrzymuje się promocyjny wjazd do parku ( płaci tylko kierowca i to połowę ceny )

Jeśli chodzi o miejscówki łączone, czyli wakacje z rodziną + opcja na latanie to zdecydowanie wolę Albanię lub Macedonię :)

ODPOWIEDZ